Här lagas mat som känns genuin och med elden som krydda
På Pannhuset erbjuder vi våra gäster fika, lunch och god middag gjord på närproducerade kvalitetsråvaror. I en miljö som är svår att slå kan du dagtid njuta av de bästa bakverken tillverkade av våra konditorer, nymalet egenrostat kaffe, egentillverkad glass, en riktigt bra lunch och massor av andra saker som grillade mackor och härliga sallader. Till kvällen tänder vi eld i pannan och lagar mat över öppen eld, ibland direkt i kolen, och serverar vi bland annat öl från vårt brygger Bröd & Malt och annan dryck från när och ibland fjärran.
Hos oss är även hundar välkomna både dag- och kvällstid.
maten
Med historien som grund och den svenska myllan som bas lagar vi mat som känns genuin och med elden som krydda. Vi odlar mycket av våra grönsaker själva på en åker några mil norr om Nääs Fabriker, och vi försöker ta så mycket som möjligt av övriga råvaror från närområdet. I en miljö som är svår att slå kan du dagtid njuta av de bästa bakverken tillverkade av våra konditorer, nymalet egenrostat kaffé, egentillverkad glass, en riktigt bra lunch och massor av andra saker som grillade mackor och härliga sallader.
Till kvällen tänder vi eld i pannan och lagar mat över öppen eld, ibland direkt i kolen, och serverar färsköl och annan dryck från när och ibland fjärran. Inte blir det sämre av att allt bröd kommer från vårt eget surdegsbageri BRÖD & MALT och som enbart är bakat på kulturspannmål och ekologiska råvaror.


DAGENS PAJ & SALLAD
Varje dag kan man även välja Pannhusets sommarsallad eller någon av våra pajer.
Pannhusets sommarsallad
Handskalade räkor eller kyckling med belugalinser, betor, tomater, caesardressing, grana padana och rödlök
Pajer att välja mellan är:
Rökt skinka och lagrad ost
Fetaost, broccoli och soltorkad tomat

BAKVERK FRÅN vårt KONDITORi
Mycket av kaféets bakverk är gjorda av våra duktiga konditorer.

BRÖD OCH BULLAR FRÅN BAGERI BRÖD & MALT
Varje dag serveras färskt surdegsbröd och bullar från vårt stenugnsbageri Bröd & Malt. Du kan köpa en god färdig fralla med olika fyllningar samt kardemumma- och kanelbullar. Vi serverar även brödet på vår salladsbuffé. Närproducerat och bakat på noga utvalda råvaror och spannmål samt överbliven malt från ölbryggningen i bryggeriet.
Helgmeny 11.30-14.30
På lördagar och söndagar serveras alltid en kötträtt samt en fiskrätt. Salladsbuffé samt bröd från Bröd & Malt ingår.
Italien bistrokorv med färskpotatissallad, parmesan och soltorkad tomatkräm
Gräslöksbakad sejfilé med ratatouille, färskpotatis och citruskräm
Pris 159:-
OBS! Det går ej att boka bord lunchtid i Pannhuset.

Välkommen till Pannhuset Kafé & Krog som serverar dagens lunch måndag-fredag kl 11.30-14.00 inkl sallad och bröd samt kaffe. Under lunchtid har tar vi inga bordbokningar utan det är endast drop in. Det går även bra att ta med som take away!
LUNCH VECKA 25
Måndag
KÖTT: Köttbullar, gräddsås, potatismos och lingon
FISK: Fisk och skaldjursgryta, färskpotatis, primörer samt citrus aioli
Tisdag
KÖTT: Friterad kycklinglårfilé, jasminris, crispy chilli majjo, kålsallad
FISK: Tomatbakad kummelfilé, potatiskross med gräslök och vitvinssås
Onsdag
KÖTT: Nattbakad kalvhögrev, potatiskross med salladslök, chimichurri samt en jalapeño-ananas kräm
FISK: Ångad kummel, potatismos, rödvinssky, varmrökt sidfläsknubb samt smörslungade morötter
Torsdag
KÖTT: Italiensk bistrokorv, färskpotatissallad, parmesan- och soltorkad tomatkräm
FISK: Laxfärserad spättaroulad, potatiskross och skaldjurssås
Fredag
KÖTT: Köttbullar med gräddsås, färskpotatis, lingon och pressgurka
FISK: Bakad laxfilé, färskpotatis, örtagårdssås och citron
Lördag & söndag
KÖTT: Köttbullar med gräddsås, färskpotatis, lingon och pressgurka
FISK: Bakad laxfilé, färskpotatis, örtagårdssås och citron
pris vardagar 149:-
pris helger 159:-
rädda mat via appen karma
Visste du att vi finns med i appen Karma? Rädda mat och beställ alltifrån matlådor till fika. Du behöver ha ett konto på KARMA för att ta del av detta erbjudande.

FAQ
Får jag ta med hunden på kaféet?
Hundar är välkomna in till Pannhuset Kafé & Krog. De är även välkomna in till butikerna på området.
Behöver jag boka bord för kvällsmenyn på Pannhuset Kafé & Krog?
Om du vill vara säker på att få plats i krogen en viss tid behöver du boka bord.
Har ni glutenfritt bröd?
Nej, vi har inte möjlighet att baka glutenfritt bröd här. Däremot är vårt bröd snällt för känsliga magar. Surdeg, långa jästider och kulturspannmål gör det lättsmält.
Parkerar man kostnadsfritt hos er?
Som besökare till Nääs Fabriker parkerar du bilen gratis de två första timmarna när du registrerar din bil i appen Parkster eller Easypark.
Som hotellgäst behöver du också registrera din bil i Parkster eller Easypark, avgift 60kr/dygn. Som konferensgäst står du gratis under hela din vistelse, men behöver registrera din bil i anslutning i konferensanläggningen, inte via Parkster eller Easypark.
Vad finns att göra på Nääs Fabriker?
Det finns mycket att göra hos oss på Nääs Fabriker. Vi tipsar dig gärna om vad du kan hitta på. Läs mer här.
Var hittar jag lunchmenyn för Pannhuset?
Lunchmenyn hittar du här. Där hittar du även krogmenyn som är bokningar fredagar och lördagar.